Alexa Nedir ?

Bir çok internet kullanıcısının yabancı olduğu ama webmasterler için oldukça önemli olan, alexa nedir sorusuna bugün sizler için cevap vereceğiz.

Kısa açıklama yapmak gerekirse eğer, alexa sayfanızın dünya sıralamasında nerede olduğunuzu gösterir ve bu da sitenizin bir çeşit değerini kanıtlar. Alexa bundan önceki yıllarda toolbar kullanırdı ve sitenize ait olan bu toolbar’ın kullanımına göre sitenizin değeri artardı. Ancak alexa’yı microsoft’un almasının ardından işler değişti ve işletim sistemimiz içerisinde bulunan microsoft’un truva atları, hangi sitelere girdiğimizi alexa’ya bildirerek, bu sitelerin değerlerinin artması sağlandı.

Kısaca anlatmak gerekirse eğer, arama motorlarını kullanmadan direk adres çubuğuna adres yazarak girmiş olduğunuz sitelerin alexa değerleri daha çok oluyor. Çünkü alexa sistemi bu sitelerin bulunarak değil, kişilerin tercihlerinden olduğunu düşünüyor ve siteyi değerlendiriyor.

Buna örnek olarak facebook, google, youtube gibi dünyaya hizmet eden siteleri verebileceğimiz gibi, sahibinden, hepsiburada, gittigidiyor, haberturk, haber7 gibi Türk sitelerini de, alexa ülkeler sıralamasında ilk sıralarda görebileceksiniz. Çünkü bu siteler, aramalarla değil genel olarak direk adres çubuğuna adres yazılarak girilen sitelerdir.

Son Yazılar

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz