Ali Babanın Kurucusu Jack Ma Kimdir

jack ma
jack ma

Jack Ma, 1964 yılında Çin’in güneydoğusundaki Hangzhou’da Yun Ma adıyla doğdu. Kendisinden büyük bir erkek bir de küçük kız kardeşi vardı. 12 yaşında ingilizce öğrenmeye ilgi duydu ve Hangzhou’daki otellere gelen turistlere rehber olarak şehri gezdirmeye başladı. Sekiz yıl boyunca ücretsiz bir şekilde bu işi yapan Ma, Avustralyalı bir aileyle mektup arkadaşı oldu ve ailenin daveti üzerine bu ülkeyi ziyaret etti. Bu faaliyetleri Ma’nın dış dünyaya daha duyarlı hale gelmesini sağladı. İşte Jack Ma’nın ilginç hayat hikayesi…

Çin ekonomisini ve internet endüstrisini neredeyse tek başına etkileyen bir adamın hayat hikayesi. Bu Jack Ma’nın hikayesi;

Reddedildi, ancak Başarısız olmadı.

Jack Ma, ilkokul sınavlarında 2 defa, ortaokul sınavında ise 3 defa başarısız oluyor. Üniversite sınavlarında ise 3. denemede 12 yaşından beri ilgi duyduğu, İngilizce Öğretmenliği bölümüne girmeyi başarıyor. Jac Ma’nın Okuldaki şansızlıkları iş hayatında da peşini bırakmıyor. Üniversite yıllarında çalışmak isteyen Jack Ma, başvurduğu 30 iş başvurusundan ret cevabı alıyor. Polis olmak için başvuruyor. 5 kişinin başvurduğu pozisyona 4 kişi alınıyor. Reddedilen o oluyor. KFC Çin’ ilk geldiğinde iş için 25 kişi başvuruyor. Bunlardan biri de Jack Ma. 24 kişi alınıyor, Jack Ma yine reddediliyor. En ilginci ise hayatı boyunca 10 kez Harvard Üniversitesi’ne başvuruyor. 10 defasında da red cevabı alıyor. Jack Ma, Alibaba.com’u kurduktan sonra da birçok Çinli banka, yatırımcı ona finansman yardımı yapmayı kabul etmiyor. Tüm yaşadığı reddedilmelere rağmen yılmayan Jack Ma, bunu normal karşılıyor. Katıldığı Davos Zirvesi’nde verdiği bir röportajda, “Buna alışmamız lazım. O kadar da iyi değiliz. Bugün bile reddediliyoruz” diyerek kendisinin bir ilham kaynağı olduğunu kanıtlıyor.

Turizm, Jack Ma’nın hayatını değiştirdi.

1972 yılında dönemin Amerikan Başkanı olan Richard Nixon Hangzhou’ya uğruyor. Onun Hangzhou’ya gelmesi ile birlikte şehre bir turist akını oluyor. O sırada çocuk yaşta İngilizce’ye hayran olan Jack Ma’nın şehirde İngilizce öğrenebileceği hiçbir yer yok. Ne bir okul, ne de İngilizce bir ders kitabı. O da İngilizce öğrenmenin bir yolunu buluyor. O zamanlar şehirde yabancı turistleri ağırlamaya müsait tek bir otel var: Hangzhou Hotel (Bugünkü Hangzhou Shangri La Hotel). 9 yıl boyunca sabahları bu otele gidip, turistlere ücretsiz rehberlik yapıyor, karşılığında da onlar Ma’ya İngilizce öğretiyor. Jack Ma, aynı röportajda “Bu turistler hayatımı değiştirdiler. Çünkü 9 yıl boyunca bana anlattıkları herşey okulda ve ailemden öğrendiklerimden çok farklıydı. Artık bir alışkanlığım var. Her ne okur ya da duyarsam, aklımı kullanıyorum, 2 dakika üzerine düşünüyorum” diyor.

Gerçek ismi Ma Yun; “Jack” lakabı, kendisine arkadaşı olduğu bir turist tarafından verildi.

Jack Ma’nın Amerika seyehati onun için bir dönüm noktası oldu

1995 yılında ilk defa Amerika’ya geliyor. Burada Seattle’de ilk defa internetle tanışıyor. Arkadaşı “Bak bu internet” dediğinde ilk başta neden bahsettiğini anlamıyor. Bunun üzerine arkadaşı gel burada ne istiyorsan ara diyor. Jack, “bira” diye arıyor. Karşısına birçok ülkeden bira çıkıyor ama Çin’den çıkmıyor. Sonra “Çin” diye aratıyor hiçbir şey çıkmıyor. O zaman arkadaşlarına “Neden biz de Çin üzerine birşeyler yapmıyoruz” diyor. İlk başta İngilizce tercüme büro üzerine bir web sitesi açıyor. Gelen pozitif tepkiler üzerine bu işte ilerlemesi gerektiğini anlıyor.

Alibaba şirketinin hikayesi

Alibaba ismi bir Amerika seyahati esnasında şekilleniyor. İnternet global, o zaman biz de herkesin bileceği global bir isim bulmayız diyen Jack Ma’nın aklına Alibaba ismi geliyor. San Francisco’da öğle yemeği yediği restoranttaki garson kıza Alibaba’yı bilip bilmediğini soruyor. Kız da “Tabiî ki. Açıl susam açıl” diyor. Yolda gördüğü 20 kadar kişiye de soruyor ve hepsi 40 haramilerden ve Alibaba’dan haberdar. O zaman doğru ismi bulduğuna karar veriyor. “Üstelik A ile başlıyordu, kim ne ararsa arasın ilk başta biz çıkacaktık” diyor.

Şirket ilk 3 yılda hiç para kazanmıyor. Bir gün bir restoranta yediği yemeğin ücretini ödeyeceği sırada garson hesabın ödendiğini ve bir not bırakıldığını söylüyor. Notta: “Ben sizin platformunuzun kullanıcısıyım. Sizin sayenizde çok para kazanıyorum. Sizin de hiç para kazanmadığınızı biliyorum. Bu yüzden yemeğiniz benden” yazıyor.

Yeni bir vizyon kazanmak için Davos’a geliyor. Davos Zirvesi’nde bir Liderlik Oturumuna katılıyor. Bu paneli dinledikten sonra telefonla ofisindeki arkadaşlarını arayıp acilen aksiyon almalarını istiyor. İşte bu konuşma sonrası “Ali Pay” ödeme sisteminin temeli atılıyor. Bu ödeme sistemi hayata geçtiğinde çok aptalca bir fikir olduğunu söylüyorlar. Ama bugün bu sistemin 800 milyon üyesi var.

Jack Ma’nın ilham verici 5 sözü

1-) ‘‘Başaracağız çünkü çok genciz ve asla, asla pes etmeyeceğiz’’

2-) ‘‘Başarısız olmam önemli değil. En azından başkalarına örnek olabilmişimdir. Ben başarısız olsam bile birisi mutlaka başaracaktır.’’

3-) ‘Eğer pes etmezsen hala şansın var demektir. Ve eğer küçüksen, gücünden ziyade beynine güvenmelisin ve konsantre olmalısın.’’

4-) ‘Eğer ne yapmak istediğini bilen iyi bir takımsak, bizden biri onlardan on kişiyi yenebilir.’’

5-) ‘Bugün acımasızdır. Yarın ise daha da acımasız. Yarından sonraki gün ise çok güzeldir.’’

Jack Ma’nın ve şirketi Alibaba’nın rakamları

Alibaba New York Borsası’nda işlem görmeye başladı

Dünya tarihinin en büyük halka arzını gerçekleştiren Alibaba’nın değeri 227 milyar dolara çıktı ve Facebook’u bile geride bıraktı.

2001 yılında Amerikalı Yatırım sermayelerinden 5 milyon dolar istediğinde reddedilen Jack Ma, bu halka arzda 21,8 milyar dolar gelir sağladı.

Siteye günde 100 milyon kişi birşeyler almak için giriyor

Çin’de direk ve indirekt olmak üzere 14 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor

Jack Ma’nın apartmanında 18 kişi olarak başlayan ekip bugün 4 büyük kampüste 30 bin kişi olarak yoluna devam ediyor

Jack Ma, Çin’in en zengin adamı, dünyanın ise 18. en zengin adamı

Jack Ma, Forbes’a kapak olmuş ilk Çinli iş adamı

Kaynak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Takipte Kalın

1BeğenenlerBeğen
15TakipçilerTakip Et
3TakipçilerTakip Et

Son Yazılar