Salı, Haziran 21, 2022

Bitcoin’e Yatırım Yapılmalı Mıdır?

bitcoine yatırım yapmak

Son zamanların en popüler kripto para birimi olan Bitcoin deneysel olarak başlamış ve zaman geçtikçe değerlenmiştir. Dolayısıyla yatırım yapmak isteyenlerin de ilgisini çekmiştir. Kullanıcı sayısı gittikçe büyüyen Bitcoin’i bir yatırım aracı olarak görebilirsiniz; ancak her yatırım aracında olduğu gibi Bitcoin’de de düşüş riski bulunmaktadır. Bitcoin’i kullanmak, bazı ülkelerde yasaklanırken; bazı ülkeler Bitcoin’in kullanımına izin vermektedir. Türkiye, Avrupa ülkeleri, ABD ve Kanada bu kripto para biriminin kullanımına izin veren ülkeler arasında yer almaktadır.

Bitcoin Yatırımı Riskli Midir?

Birçok insan Bitcoin’i balon yatırım olarak görmektedir. Her ne kadar bu yönde söylentiler olsa da, bu sanal para üzerinden kazanç elde eden çok sayıda kişi bulunmaktadır. Gelecekteki varlığı belirsiz olduğundan, yatırımcılar tarafından riskli görülebilir. Parayı kullananların kimliklerinin bilinmemesi bir güvensizlik oluşmasına neden olmaktadır. Buna karşılık tek bir PC’de bulunması güvenliği arttırır. Yalnız bilgisayarın güvenliğine dikkat edilmelidir.

Paket olarak sadece antivirüs değil; güvenlik duvarı da kullanmanız son derece önemlidir. Hacklenirseniz ya da cüzdan yazılımını yanlışlıkla silerseniz; paranızı geri dönüşü olmayacak bir biçimde kaybedebilirsiniz. Bu özellikleri dikkate aldığınızda Bitcoin’in kazançlı ama dikkat edilmesi gereken bir yatırım aracı olduğunu düşünebilirsiniz. Elbette zaman zaman düşüş yaşama ihtimali de vardır. Bu duruma göre kazanç sağlayabilir veya para kaybedebilirsiniz.

Bitcoin Almanın Avantajları Nelerdir?

Reel para artışında olduğu gibi Bitcoin’de enflasyon riski bulunmamaktadır. Teknik tasarımı itibariyle Bitcoin’in en çok 21 milyon adet üretilebilmesi mümkündür. Yani sonu olan bir sistem olduğundan, enflasyon riski de düşüktür. Ayrıca ödeme yapma, para transferi yapma, hesap kullanma gibi işlemler güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Üstelik işlemler daha ucuzdur. Bu sanal para birimi hükümete bağlı olmadığından, çökme riski son derece düşüktür ve taşıması kolaydır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR