Perşembe, Haziran 23, 2022

En Tehlikeli Hacklenme Yöntemleri Nelerdir?

hacklenme yöntemleri

Hacklenmek için kullanılan en yaygın yöntem, internetten indirdiğiniz bir yazılım içine gizlenen Truva atlarıdır. Çevirim içi alışverişlerinizde, alışveriş sırasında şifrelerinizi alır, kredi kartınızın verilerini çalar ve hackerlere gönderir. Ancak günümüzde siber korsanlar bilgisayarınızı virüslerle doldurmak için bir siteyi ziyaret etmeniz beklemiyor. İşte en tehlikeli hacklenme yöntemleri ve bunlardan kurtulma yolları.

Buı aralar bazı kullanıcılar Microsoft Yardım Merkezinden arandıklarını ve Windows sürümünde hata tespit edildiğini söyleyen telefonlar alıyorlar. Hattın diğer ucunda bulunan dolandırıcı, artık Windows XP’nin kalmadığını ve 7 veya 8 sürümüne geçildiğini söyleyip uzaktan yardım talebinde bulunuyor. Gerekli izinleri verdiğinizde, virüsler anında bulaşmış oluyor. Dolandırıcı gerekli izni aldığında banka verilerinizi ve şifrelerinizi ele geçiriyor. Hatta yeni sürüme yükseltmek için para bile istiyor.

Elbette sizi arayan Microsoft falan değil, sanal dolandırıcı. Bilgisayarınıza inen ise sadece zararlı yazılım. Tabi bilgisayarınızda hiçbir sorun olmadığını söylemeye gerek yok. Bu durumda hemen polisi aramanız gerekiyor. Bazen bilgisayarınızda kendiliğinden açılan pencereler belirir. Bu casus yazılımın olduğuna işarettir. Buna güya güvenliğiniz için anti virüs yazılımları yüklemeniz gerektiğini söyleyen pencerelerde dâhildir. Bu durumda tüm uygulamaları kapatın ve bilgisayarınızı yüklü olan virüs programa ile tarayın.

Eğer Facebook sayfanızda sağlıksız iletiler yayınlanmaya başladıysa, derhal hesap ayarları menüsünden şifrenizi değiştirmelisiniz. Diğer taraftan profil sayfanız tanımadığınız mesajlarla karmakarışık bir hale gelebilir. Bunun nedeni, genellikle hesap bilgilerinize erişim izni verdiğiniz kimi uygulamaların zaman tüneline müdahalesidir. Bu durumdan kurtulmak için, gizlilik ayarından uygulamaları tıklayın. Düzenle menüsüne gelerek ne zaman bilgilendirilmek istersin? Sorusunun yanında bulunan “uygulama sana bildirim gönderdiğinde” ifadesinin yanında ki “hiçbir zaman” kutusunu tıkladığınızda kurmuş olduğunuz uygulama profil sayfanıza bildirim göndermeyecektir.

Eğer Android telefonunuzda, bir fotoğraf ya da video mesajı belirmeye başladıysa, bluetooht yoluyla hacklenmiş olabilirsiniz. Bluetooht kapsamında ki hackerlerin telefonunuza girmesi çok kolay. Böylesi durumlarda ilk yapmanız gereken telefonun menülerinden Bluetooht bağlantısını kesmek. Daha sonra Android cihazınızı, AVG Free yazılımı ile taramanız gerekiyor. Web kameranızı kullanmadığınız zamanlarda odanızı görmeyecek bir noktaya çevirmeniz iyi olacaktır. Web kameranızı yatak odanızda kullanmayın. Skype ‘de sadece tanıdığınız kişilerle görüntülü sohbet yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR