Ergenlikte Bilgisayar Bağımlılığını Getiren Sebepler

Ergenlik dönemlerindeki her çocuk, bir şeyler yaşama isteği ile dolup taştığı gibi; hayattan da soyutlanması ile bilinir. Bu hayattan soyutlanma hali ve tamamı ile dışlanma gereksinimi, hemen hemen tüm ergenlerin ortak hali iken; bazılarında da bir nevi depresyon halini alabilir ve psikolojik müdahale gerekebilir. Bu tür durumlar, nadir görülür ancak “yoktur” diyemeyiz.

Özellikle, dışlanmış hisseden ya da hayatla bağlarını koparan her ergenlik bireyi; bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletlerin bağımlılığını yaşar. Bu tür durumlar neden oluşur?

Yeni Bir Şeyler Keşfetme İsteği

Ergen birey, tamamı ile yeni bir şeyler keşfetme amacındadır. Hayattan dışlarken kendini, sadece kendi hayatından dışlar; o anki toplumundan dışlar; çünkü onlardan alacağını almış ve yeterince bıkmıştır. Ancak, yeni dünyalara kapıları açan internet ve telefon gibi bağımlılıklar ergenlik döneminde bireyin sıkça yaşadığı ortamlar olarak bilinir. Orada, kendine yeni ufuklar, yeni arkadaşlıklar ve elbette yeni keşifler bulabilir. Bu keşifleri ilerlettikçe ilerletmeye çalışan ve ergenliğin hemen hemen bitişinde bilgisayardan tamamı ile soyutlanan birey; artık, ondan da bıkmıştır.

Bilgisayar ve İnternet gibi faktörlerin yeni bir şeyler keşfettirmesi, oldukça güzeldir. Ancak, bu durum da olabildiğince kontrol altına alınmalıdır. Aksi durumlarda, çocuklarınızı istenmeyen yerlerde görebilir ve istenmeyen bambaşka bağımlılıkları yaşarken bulabilirsiniz.

“Ben Farklıyım” Mottosu

Özellikle, ergenlik döneminin ortalarında görülen kendi kendini dışlama ve hayattan soyutlanma ile birlikte, bireyin gözlemleri sonucunda kendinin oldukça farklı olduğu fikrine kapılabilir. Birey, bu tür farklılıkları, aslında sadece negatif gözlemlerden elde edebilmiştir zira, herhangi bir pozitif gözlem yapmaz. Sürekli, bu çocuk salak, annem neden geçmişte kalmış, gibisinden fikirler üreterek gözlemlerini yürütür.

Ve Bu gözlemlerin negatif etkisi de; kendisinin farklı olduğu hissiyatına kapılması için oldukça iyi bir malzemedir. Çünkü bilgisayarda ya da internette oluşturduğu profil ve çağdaş görüntü; ayrıca internette izlediği çağdaş insanlar; şu anki topluluğuna tabiri caizse hiç uymaz.

Ergen birey, bu tür durumların ışığında ailesi ile olabildiğince sosyalleşmelidir ancak bu sosyalleşmenin aile tarafından sağlanabileceğini de unutmamak gerekir. Aile, olabildiğince aktif bir şekilde ergen çocuğu ile ilgilenmeli ve kırılsa da olabildiğince kırmamalıdır. Aksi durumda, faktör gittikçe melankoli halini alarak, bir nevi psikolojik destek gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Takipte Kalın

1BeğenenlerBeğen
15TakipçilerTakip Et
3TakipçilerTakip Et

Son Yazılar