Google AdSense Ne Kadar Kazandırır? #2

Bu yazımızda site hitinizin veya sayfa gösteriminizin AdSense gelirine etkisi üzerinde duracağız.

İçeriği güzel bir sitede 100-200 tekil ziyaretçi ile günlük 10-15 USD kazanılabilirken içeriği kopya sitelerde günlük 2000 – 1000 tekil ziyaretçi ile 5-6 USD belki kazanılabilir burada tekrar özgün içeriğin önemine vurgu yaptıktan sonra asıl konumuza dönelim. Genel anlamda yüksek hitler yüksek gelir demektir. Bunu şu şekilde düşünelim eğer sitenize gelen her yüz kişiden 5 tanesi reklamlarınıza tıklıyorsa ziyaretçi sayınız 100 iken 5 tıklama alırsınız 10000 iken 500 tıklama alırsınız. Bu yaklaşık olarak bu şekildedir görüldüğü gibi trafik / hit / sayfa gösterimi arttıkça tıklama sayınız artar, tıklama sayınız artınca da o gün kazandığınız reklam geliri katlanır.

Bazen trafiğiniz düşer ama kazancınız aynı oranda düşmez bazen de hitiniz çok yüksek olur ama kazancınız beklediğiniz kadar değişmez.. şunu unutmayın ki Google AdSense reklamverenlerim reklam bütçeleriyle çalışmaktadır. Reklam rekabeti ve talebi ne kadar fazla olursa o kadar çok kazanırsınız bu bir nevi reklam isteğidir bu istek az olursa TBM düşer, rekabet az olursa TBM düşer yine ilgisiz veya çok çok az teklif veren reklamlar yayınlanıyorsa TBM düşer her durumda kazancınız trafik artışınızla birebir örtüşmeyebilir. Yine de hit artışınız genel anlamda kazancınızın artmasında büyük bir etkendir. Yukarıda bu beklentinin bazen umduğunuz gibi olmayacabileceğini bunun doğal olduğunu anlatmaya çalıştık.

Hitinizi nasıl artırabilirsiniz?

Önemli bir noktaya değiniyoruz.. site hitimizi nasıl artırmalıyız? önceki yazımızda bahsettiğim hususlar aynen geçerlidir yani orjinal ve özgün içerik kraldır bunun dışında da trafik için yapılması gerekenler elbette var. Aklımıza ilk gelen sitenizin indeks sayısını artırmak olacaktır.

1) İndeks Sayısını Artırmak Suretiyle Organik Hit Artırmak

Buna indeks bazlı trafik diyebiliriz.. mantık basit, sitenizde 100 tane sayfa varken ziyaretçiniz günlük 1000 tekil ise 1000 tane olursa 10000 tekil ziyaretçiniz olması mümkündür elbette bunlar tahmini yaklaşımlar bazen içeriğinizin yarısı kadar trafik alırsınız bazen 3 katı bazen 50 katı tamamen aranma hacmine, içeriğinizin rekabet gücüne ve site içi – site dışı seo çalışmalarına bağlı.. İndeks sayısı sizin arama motoru tarafından taranan ve depolanan sayfalarınızdır Google da site:www.siteadiniz.com şeklinde arama yaptığınızda sayfalarınız alt alta listelenir ne kadar çok indeksiniz var buradan görebilirsiniz ayrıca webmaster forumlarında çeşitli araçlarla da bunu kolayca öğrenebiliyorsunuz. İndeks sayınızı artırmanın yolu doğal olarak içerik eklemektir.. ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı.. ne kadar çok indeksli sayfanız varsa o kadar çok trafik alırsınız.

Reklam Vererek Doğrudan Hit Kazanmak

Diğer sitelere reklam vermenin en büyük artısı hem backlink hem de trafik sağlamaktır eksi tarafı da bunun sürekli devam ettirilebilir olmamasıdır. Her ay bir miktar bütçe ayırarak reklam vermeye devam etmeniz ama bunun karşılığında sitenizin yeni olması nedeniyle kazandırmaması sizi orta ve uzun vadede reklam vermenin dışına doğru itecektir. Fakat buradaki ipucu zaten 2-3 ay AdSense veya ekonomik reklam yollarıyla sitenizi güçlendirirseniz sonradan reklamı kesmiş olsanız bile bunun çok faydasını göreceksiniz. Sitenizin bilinirliği artacak ve belli bir organik arama hacmine ulaşacaksınız. Bu da seo açısından önemli bir kriterdir.

SEO Çalışmaları ile Organik Hit Almak

Gerek site içi optimizasyon gerekse site dışı tanıtım yazıları, imleme, profil ve video backlink gibi çalışmalar sitenizin trafiğini şaşırtacak ölçüde artırabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu çalışmaları profesyonel bir şekilde yapmaktır. Kesinlikle spam link çalışması yapan hele de yazılımla otomatik link kasan sözde SEO uzmanlarına yaklaşmayın. Geçici bir yükselmenin arkasından siteniz telafisi zor bir yara alır ve bir daha istediğiniz noktaya gelemez. Dahası çeşitli sıralama cezaları da almanız söz konusu olabilir. Piyasada araştırdığınızda kaliteli olarak bu işi yapan bir kaç firma olduğunu görebilirsiniz.

SEO çalışması için ilk etapta büyük bütçeler ayrımanıza da gerek yok. Bloglara yorum yaparken site adresinizi girip konuyla ilgili yorumlar yapın her gün farklı sitelerde bunu deneyin hem doğal backlink kazanırsınız hem de SEO çalışmanızı kendiniz yapmış olursunuz. Forumlara üye olun ve imza kısmına site adresinizi ekleyin sonra bu forumlarda biraz paylaşım yapın ki imzanın çeşitli sayfalarda görülsün. Türkçe dizinlere ve toplistlere sitenizi manuel olarak ekleyin biliyorum çoğu sitenizde yayınlamanız gereken bir kod verecek ama bunu yapmayın.. bu sitenize zarar verecektir. Özellikle de yeni sitelerin her önüne gelene dofollow link vermesi iyi olmaz.

Toplist ve dizinlerden size sayfanıza eklemek için kod verenleri değil vermeyenleri kullanın bunların da katkısı büyüktür. Bu tür çalışmalarda en çok yapılan hata bunların hepsini aynı günde yapmaktır bu çok yanlıştır çalışmalarınız doğal olmalıdır bu nedenle de zamana yayılmalı ve rastgele olmalıdır. Çeşitli backlink türlerinden karma şeklinde olmalı aynı anahtar kelimelerden link almak yerine bunu da çeşitlendirmelidir. SEO konusunda okuyabileceğiniz çok fazla blog ve kaynak olduğundan bu konuyu daha fazla uzatmayacağım.

Yönlendirme Trafiği

Bu yöntemde büyük beğenili facebook sayfaları satın alınır bu sayfalarda sitenizdeki yazılar paylaşılır bu şekilde büyük bir tekil ziyaretçi trafiği elde edilir. Bu yöntemin dezavantajları sürekli yazılarınızı ilginç paylaşım başlıklarıyla eklemelisiniz aksi halde fazla ilgi görmüyor diğer yandan sayfanızdakiler bir süre sonra bu yönlendirmelerden sıkılabiliyor fazla yapmanız beğeni sayınızı düşürebilir bu nedenle de sayfanızdakş normal paylaşım oranıyla site içeriğinize yönlendiren paylaşımları dengelemeniz lazım. Bunun için RSS graffiti kullanabilirsiniz ücretsiz bir facebook uygulamasıdır. Sitenizdeki içerikleri ayarladığınız zaman aralığında sayfanızda otomatik paylaşır. Bir kere kurup ayarlamanız yeterlidir.

Görüldüğü gibi trafik kaynakları Organik, Yönlendirme ve Reklam şeklinde aslında üç ana gruba ayrılıyor. Organik trafik Google , Yandex ve Bing gibi arama motorlarından sitenize gelen ziyaretçilerdir. SEO çalışmalarının ve indeks sayınızı artırmanızın nedeni Organik Hit trafiğinizi artırmak içindir. Sürdürülebilir olan da budur.

Son Yazılar

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz