Google AdSense Ne Kadar Kazandırır? #1

adsense kazanç

Google adsense para kazanma

AdSense ile gerçekten hatırı sayılır meblağlar kazanılabilir. Burada hatırı sayılır meblağlar aylık 1000 USD ve üzeri olarak düşünelim bunun altındaki kazançlar o kadar da zor değil ama 1000 USD ve üzerinde kazanmak için yapmanız gerekenleri bir yazı dizisi halinde yayınlayacağım belirlemiş olduğum 6 adet faktör var bunları 6 yazıda detaylı bir şekilde ele alacağız.

  1. Site içeriğiniz
  2. Sitenizin günlük sayfa gösterimi
  3. Sitenizin dili
  4. Reklamveren rekabeti
  5. Reklam yerleşimi
  6. Sitenizdeki reklam birimi sayısı

Buraya eklenecek maddeler genel olarak bu şekilde.. şimdi tek tek bunları ele alıp açıklayalım ki bu hatırı sayılır meblağların nasıl kazanıldığını herkes iyice öğrensin. Bu yazımızda sadece site içeriğinin AdSense kazancımıza etkisi üzerinde duracağız. Diğer maddeleri sonraki yazılarımızda sırasıyla açıklamaya devam edeceğiz.

Elbette site içeriği kazanca önemli oranda etki etmektedir. Öncelikle AdSense demek Adsense yani reklamı hissetmek gibi bir anlamı var.. bu teknik olarak şu anlama geliyor, reklamlar site içeriğine uygun olacak şekilde sistemden çekilerek yayınlanıyor. Siz bir reklam kodu ekliyorsunuz ama içerik değiştikçe reklamlar da değişiyor.

Bir sayfanızda yüz maskesinden bahsedince yanında güzellik salonu reklamı çıkıyor bir başka sayfanızda verimli ders çalışma tekniklerinden bahsedince dershane reklamı çıkıyor.. işte AdSense in mükemmelliği.. bu özellik sayesinde win-win durumu oluyor yani hem reklam veren reklamına ilgi duyanların tıklama yaptığından emin oluyor hem yayıncı sayfasında içeriğiyle uyumlu reklam çıktığı için sıkıntı yaşamıyor üstelik alakalı reklamların tıklanma oranı daha fazla olacaktır.

Düşünsenize Galatasaray fan sitesinde Fenerbahçe forma satış reklamlarına kim ilgi gösterir? Bundan daha mantıksız bir şey olabilir mi.. Mantıklı olan Galatasaray fan sitesinde Galatasaray ürünlerinin reklamlarının çıkmasıdır böylece hem tıklanma oranı yüksek olur hem de ziyaretçinin gözü tırmalanmamış olur.

Site içeriğiniz özgün olmalı, farklı olmalı ve akıcı olmalıdır. Dil bilgisi kurallarına uyulmadan paldır küldür yazılmış gereksiz gevezelik ile süslenmiş içerikler sayfalarınızın kalitesini düşürecektir. Farklı , özgün ve kaliteli içerik sizi rakiplerinizin bir kaç adım ötesine taşıyabilir. Üşenmeyin! sitenize ve sayfalarınıza emek verin.. emeksiz yemek olmadığını da unutmayın.

Site içeriğini hazırlarken “ben bu içerikten para kazanacağım..” demeyin bunu bir tarafa bırakın severek içeriklerinizi oluşturun ziyaretçilerinizi memnun edecek, işte enfes bir sayfa dedirtecek çalışmalar yapın.. Kazanca odaklanmak çoğu zaman başarısızlığı beraberinde getiriyor.. fakat kaliteye yatırım yapar, sitenizi ve sayfalarınızı özgünlük, orijinallik ve akılda kalıcılık bakımından güçlendirirsiniz kısa bir süre sonra kazanç da gelecektir. Bu sayede aynı zamanda doğal SEO çalışması da yapmış oluyorsunuz. Aslında en güzel SEO çalışması kaliteli ve orjinal içeriklerdir.

AdSense hakkında sağlık siteleri çok kazandırıyor, forum siteleri az kazandırır güzellik ve moda siteleri fena değil şeklinde yorumlar yapılmakta herkes farklı düşüncelerini dile getirmektedir. Sitenizin içeriğinin hangi sektöre yönelik olduğunun da TBM noktasında önemi olduğu bir gerçektir. Rekabetin ve kazancın yüksek olduğu sağlık sektörüne yönelik site açmak kolay fakat  bu alanda yükselerek hit kazanmak  emek ve yatırım isteyen bir girişim olacaktır.

Öncelikle uzunca bir süre para kazanmayı tamamen unutup sitenizi içerik ve ziyaretçi memnuniyeti açısından optimize etmeye odaklanmalısınız gerisi zaten kendiliğinden gelecektir. Bunun dışında sitenizi bir başka kazandırıcı sektör olan güzellik , cilt bakımı , kadın ve moda trendleri üzerine açabilirsiniz. Bu alanda yükselmek de o kadar kolay değil fakat verdiğim ipuçları sayesinde düzgün bir çalışmayla çok ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Hangi alanda sitenizi açabileceğiniz hakkında en doğrusu bu yaklaşım değildir siz hangi alanda bilgili ve ilgilisiniz? Çünkü ilgi+bilgi=güzel sayfalar  demektir düşünsenize siz sağlık konusunda bilgili değilsiniz ayrıca ilginiz de yok.. ne yapacaksınız? Makale yazdırabilirsiniz.. ama istediğiniz kalitede yazılar çoğu zaman olmayacak.. makale yazarlarından işinin hakkını veren ve özenen pek bulunmuyor çoğu bilgisi olmayan konularda okuduğu içerikleri değiştirip yeniden yazıyor elbette kopya içerikten daha iyidir ama bunun maliyetini ve ne kadar kaliteli olabileceğini iyice düşündüğünüzde kendi yazılarınızın değerini anlayacaksınız.

Eğer teknolojiye ilgi duyuyorsanız teknoloji ağırlıklı bir site açın hemen yazmaya başlayın.. keyif alarak yapın.. bu işi o kadar çok sevin ki bir süre sonra bir de bakmışsınız yüzlerce binlerce orjinal içeriğiniz olmuş.. forumlarda ve diğer sitelerde sayfalarınıza link veriliyor ve yazılarınız beğeniyle takip ediliyor.. Arama motorları sitenizi yukarılara taşıdıkça hitleriniz artıyor.. Başarının sırrı bildiğin işi yapmaktadır.

O halde siz de en iyi bildiğiniz alana odaklanın ne demişler kel kör kendi işini kendin gör.. Peki sizin ilginiz olan alanda reklamlar çok para kazandırmıyorsa? Sevdiğiniz ve ilginiz olduğu için daha çok ve daha kolay yazıyorsunuz haliyle özgün ve kaliteli yazılarınız daha çok trafik alacaktır ve fazlasıyla kazanacaksınız.. bu yaklaşımla devam ederseniz Google sizi trafiğe boğacak.

Kopya içerikten uzak durmanızı boş yere buzun üzerine yazı yazmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca kopya içerikli sitelerin TBM si ve BGM si oldukça düşük oluyor. Diğer taraftan her gün sizinle aynı kulvarda yüzlerce yeni rakip eklenirken onlarla bir ayağınız kopya içerik yüzünden aksak olduğu halde nasıl rekabet edebilirsiniz? Onlar kısa sürede emeklemekten yürümeye ve koşmaya başlayacak ama siz geriye doğru gideceksiniz. SEO paketleri de işe yaramayacak artık.. kopya içerikle bir yere kadar ama özgün içerik krallar gibi sizi uçuracaktır. Zaman ayırın , emek verin  ve kendinizi arama motorlarına sevdirin. Bunun yolu da içeriğinizin kalitesinden geçmektedir.

Yazımızda adsense için içeriğin öneminden bahsetmiş olduk yazı dizimizin ikinci bölümünde adsense kazanç sırlarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz takipte kalınız.

Son Yazılar

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz