Google AdSense Ne Kadar Kazandırır? #3

adsense kazanç

Serimizin 3.yazısında sitenin dili hakkında ipuçlarından bahsedeceğiz.

Hepimizin çok iyi bildiği gibi aslında AdSense reklam verenlerin bütçeleri ile kazanç sağlamaktadır. Yayıncılar bu reklam kodları ile para kazanıyorken hiç şüphesiz Google da kendi payına düşeni alıyor burada site yayıncısı olarak büyük olan dilimi siz alıyorsunuz bunu unutmayın. Reklam verenler ne kadar çok ve sitenizin hitap ettiği kesim de ne kadar büyük olursa kazancınız o kadar büyük olacaktır. 

Siteniz Türkçe ise sadece Türkiyedeki reklam verenlere ve ziyaretçilere hitap ediyorsunuz iki yönden de bir kısıtlama söz konusudur. Birincisi gerçekten çok yüksek kazandıran kelimeler genellikle ingilizcedir. İkincisi ingilizce siteniz olsaydı neredeyse tüm dünyaya hitap eden bir siteniz olabilirdi ve global bir trafik sağlayabilirdiniz. Yapabilirdiniz derken kastettiğim yapmadınız değil belki de yaptınız ama bu da kolay değil her şeyden önce bu kulvarda rakipleriniz hem çok fazla hem de çok güçlü.. Yine de yapılacak bir çok iş var ve mutlaka ekmek yenir.

İngilizceden bahsetmemin nedeni sadece kıyaslama yapabilmeniz ve fikir sahibi olmanız içindir elbette başka dillerde açılan siteler de iyi kazandırabilir. Almanca , İspanyolca siteler açıp para kazanan çok arkadaş var. Fakat bu tür projeler genelde hep kazanmak için yapılır. O nedenle de pek gelişemez , bir zaman sonra da yok olurlar. Hayrına site açalım demiyorum açtığımız sitelerde anahtar kelime üzerine çalışmak , yazılarımızı sırf bunun için yazmak banlanma sebebidir. Öncelik insanların istifade edebilmesi olmalıdır ki hem siz kazanın hem Google kazansın hem de kullanıcı sitenizi faydalı bulsun. Faydalı bulursa zaten sürekli ziyaretinize gelir çeşitli konularda yazdıklarınızı okur ve takip eder. (Sitenizde abonelik özelliği olmalıdır)

Türkçe siteler açtığınızda içerikleri kendiniz hazırlayabilir, veya ücreti karşılığında yazdırabilirsiniz. Çok büyük bütçeler ayırmanıza gerek yoktur genellikle. Fakat ana diliniz olmayan bir dilde site açtığınızda içerikleri bu kadar kolay bulamazsınız. Orta seviyeli ingilizcenizle bir şeyler yazmaya çalışsanız da bir yere kadar.. Mecburen makalelerinizi Türkçe yazacak sonra kaliteli çeviri hizmeti veren mütercim tercümanlık öğrencileri veya işini iyi yapan ingilizce öğretmenlerinden yardım alacaksınız. Diğer diller için bunu yapabilmek eminim daha zordur İngilizce en yaygın dil olduğundan maliyeti daha düşük olacağını düşünüyorum. 300 -350 kelimelik bir makalenizi 4 TL ye yazdırsanız 2-3 USD ye çeviri yaptırsanız yaklaşık 8-10 TL maliyeti olur. Bunun alternatifi de şu şekilde olabilir çeşitli konularda bilgisi olan ve siteler için makale yazma hizmeti veren insanları webmaster forumlarında özellikle de R10.net de bulabilirsiniz böylece makaleyi ayrı çeviriyi ayrı yaptırmamış , ikisini tek kalemde halletmiş olursunuz.

Asla tasvip etmediğim, tavsiye de etmediğim ama konunun yeri gelmişken ifade etmem gereken bir başka çözüm de bot ile yazı çekip bunları özgünleştirmek için önce Google Translate ile kendi dilinize çevirmek sonra yeniden orjinal dile çevirmek.. Bu şekilde içerik toplayıp %40-60 arası bir özgünlük sağlamak mümkün olmakla birlikte çevirilerin paragraf bazında yapılamaması ifadelerin bozuk olabilmesi ve kalitesizliği nedeniyle sağlıklı bir yöntem değildir ve bu şekildeki siteler genellikle belli çok kazandıran kelimeler üzerinde açılmaktadır. Örneğin “donate your car for charity”  arabanızı hayıra bağışlayın kelimesi yanlış hatırlamıyorsam 40$ ile 120$ TBM ye sahip.. Şaka gibi ama gerçek.. tabi bunun gibi çok kazandıran rent a car, rent a car in NY, lawyer, insurance vb çok fazla kelime var.. Şimdi siz bu keywordler çok kazandırıyor deyip bunlar üzerine abanırsanız olacağı şudur 1) Rekabet inanılmazdır ve çok kaliteli siteler bu keywordlerde hep ilk sıralardadır sizin bu kelimelerden birşeyler almanız mümkün ama zor.. 2) Sitenizin içeriği botla çekildiğinden domainin içerisinde bu kelimelerden biri geçtiğinden dolayı siteyi AdSense için açtığınız ortada olacaktır ve bütün hesabınızla birlikte banlanırsınız.

Sonuç olarak Türkçe siteler hazırlamak her zaman kolaydır ama TBM örneğin birçok İngilizce içerikli siteye göre epey düşüktür. Bunun çok çeşitli nedenleri var ama genel hatlarını kısaca açıkladık. Bu durumda karşınıza iki yol çıkıyor ya paraya kıyıp yabancı dilde makale problemini çözeceksiniz ve bir başka dilde (ingilizce tavsiyemdir) site açacaksınız veya ben bu işlerden anlamam abicim az olsun benim olsun deyip Türkçe içerikli site açacaksınız. Fizikte kuvvetten kazanan yoldan kaybeder gibi basit bir mantık..

Son Yazılar

İlgili Yazılar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz