Google AdSense Ne Kadar Kazandırır? #5

adsense kazanç

Bu yazımızın konusu AdSense reklamlarının yerleşiminin kazancımıza etkisi üzerinedir.

Bundan yaklaşık iki yıl önce açmış olduğum bir sitede  AdSense hakkındaki bilgisizliğimin ve tecrübesizliğimin de verdiği cesaretsizlik nedeniyle reklamları sayfalarda sadece süsleme için kullanıyordum. Günde 50-100 arası ziyaretçi aldığım çoğu gün 2-3 tıklama ile 0,15 USD-0,40 USD arası bir kazancım oluyordu. Allah bereket versin demek ki bu kadar oluyor dedim. Lakin bir süre sonra reklamların içeriğe uzak olduğunu dolayısıyla dikkat çekmediğini, eğer dikkat çekerse daha fazla tıklama alabileceğini düşünerek reklamları içeriğe çok yakın yerleştirdim hatta bir tanesini içeriğin içine koydum. Ertesi gün baktığımda günlük kazancım 2-3 USD arasında değişmeye başlamıştı.. Bu çok güzel bir deneyimdi sonra sitemin reklam yerleşimini hiç bozmadım.

Burada size vermeye çalıştığım ipucu reklamlarınızı ziyaretçilerinizin etkileşimde olduğu yerlere koyunuz. Bir blog sitesi için yazı başlıklarının hemen altı veya biraz üstü çok iyi bir yerleşim olabilirken, resim galeri sitesi için daha farklı bir yerleşim çok daha iyi kazanç getirebilir. Sitenize uygun yerleşimi deneyerek bulmanızı tavsiye ederim. Kısacası reklam yerleşimi AdSense gelirinizi ciddi oranlarda artırabilmektedir. Bu konu üzerine eğilmenizin size getirisi büyük olacaktır.

Eğer kafanıza takılan nokta, en iyi kazanç için adsense reklamlarımı siteme nasıl yerleştirmeliyim ise bu yazımızda size ana bir fikir vermeye çalıştık. Tıklama almayacak yerleşimler içerikten uzak, bir kenarda veya köşede kalmış ya da mouse ile üzerine gidilmeye üşenilecek kadar siteyle alakasız reklamlardır.

Reklamlarınızın renklerini (text reklamlar için) sitenizin renklerine uygun hale getirmenizin çok büyük faydasını görürsünüz. Bu şekilde yazılarınızın içerisinde yer alan metin reklamlar sitenizin içinde bir uyum gösterir bu da kullanıcıların tıklama oranını artıran faktörlerin başında gelmektedir. Örneğin sayfada body text rengi mavi ise reklamlarınızı kırmızı yapmayın onları da mavi yapın reklam arka planınızı site arka planınız ile aynı renk yapın tıklama oranlarının ciddi oranda arttığını görebilirsiniz.

Bir sonraki ve son AdSense kazanç sırları yazımızda reklam birimleri sayısının ve seçiminin üzerinde duracağız. Reklamları sitemize nasıl yerleştireceğimizi anladık ama hangi reklam boyutlarını kaç tane eklemeliyiz?

Son Yazılar

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz