İnternet Nasıl İcad Edildi?

Charles Babbage 1885 yılında ilk bilgisayarı icat ettiğinde, hayatımızın her köşesine işleyen internetin temellerini atacağından habersizdi. Bilgisayar icadından itibaren sürekli kendini yeniledi ve en büyük icatlardan internetin temellerini oluşturdu. 

İnternet günümüzde neredeyse her türlü elektronik işlemimizi gerçekleştirebildiğimiz bir ortam. Eğitim, sağlık, askeri, ulaşım gibi birçok alanda interneti kullanıyoruz. Peki günümüzde biz insanlara pek çok kolaylık sağlayan internet hayatımıza nasıl girdi, kimler tarafından icat edildi ve nasıl  hayatımızın vazgeçilmez bir bilgi kaynağı haline geldi?

Bugün tüm ihtiyaçlarımızı karşılayan, aklımıza gelebilecek her konuda bilgi edinmemizi sağlayan, alışveriş yapmamıza olanak tanıyan, hatta sosyal ilişkiler kurmamız konusunda da bize yardımcı olan internet, nükleer bir savaş ortamında iletişimi sağlamak ihtiyacından doğarak icat edilmiştir. Bundan sonra üzerinde çalışmalar yapılmış, küçük bir ağ üzerinde denenmiş ve İlk olarak Kaliforniya Üniversitesi tarafından kullanıma açılmıştır. 

İnternet Ülkemize Nasıl Girmiştir?

Bugün yediden yetmişe herkesin ihtiyaç duyduğu internet, ülkemize 1994 yılında gelmiş ve büyük bir hızla yayılmaya başlamıştır. İnternet ülkemize birçok Avrupa ülkesinden daha geç girmesine rağmen, halkımız tarafından kabul görmüş ve çabucak yayılmıştır. Şimdi ise gerek bilgisayarlar gerekse cep telefonları üzerinden milyonlar tarafından kullanılmakta ve hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini korumaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Takipte Kalın

1BeğenenlerBeğen
15TakipçilerTakip Et
3TakipçilerTakip Et

Son Yazılar