Optimum Kazanç İçin Google AdSense Reklam Yerleşimi İpuçları

adsense reklam yerleşimi

Sitenizden maksimum geliri sağlamanın bazı püf noktaları bulunuyor.. Öncelikle en çok kazandıran reklam platformunu tercih etmeli veya birden çok reklam platformu ile çalışmalısınız. AdSense Google arama motoruna ait olan ve Türkiyedeki pek çok reklam şirketinden daha verimli daha güvenilir büyük bir platform. 

Bu yazımızda biz AdSense yerleşimi üzerinde duracağız ve siz bu mantığı geliştirerek çalıştığınız diğer reklam şirketleri için de benzer yaklaşımları kullanabilirsiniz.

Sitemizin içeriği , sitenin trafiği daha doğrusu sayfa görüntüleme sayısı hatta sitenin dili kazanca etki eden temel parametrelerdir. Sağlık içerikli siteler eskiden AdSense den çok kazandırırdı artık eskisi kadar değil ama yine pek çok sektörden iyidir. Eğer moda , kadın güzellik vs içerik ağırlıklı ise sitenizde diyet ve zayıflama vb reklamlar çıkar ki bunlar da iyi kazandırır çünkü rekabetli sektörlerdir. Bu rekabet elbette siteler arasında da var.. Çok kazandırıyor söylentisi sayesinde 10 tane kazanan site varken 1000 tane az kazanan site olur bir süre sonra.. bu orjinal içerik üretemeyen kopyacı mantığın vardığı nokta.. bir şekilde sitenizi zaten açmışsanız  ve belli bir hitiniz varsa bundan maksimum geliri elde etmek için Google AdSense program politikalarını ihlal etmeden reklamlarınızı doğru yerlere yerleştirmeniz gerekir.

İçerik sitelerinde yazı içerisinde başlığın altı ve yazının solu veya sağı reklamların dikkat çekmesi bakımından çok güzel konumlandırmadır bu sayfada olduğu gib.. dikkat ederseniz az yukarıda solda 336×250 boyutunda bir AdSense birimi var.. bu en çok tık alan reklam birimidir. Bundan sonra en çok tık alan birim ise 160×600 reklam ölçüsüdür. Dikkat çekme elbette tıklanma için en önemli faktörlerdendir. Reklamların tıklanma oranını yerleşim kadar etkileyen bir faktör de alakalı olup olmamalarıdır.

İçeriğiniz mobilya dekorasyon ise sitenizde mobilya dekorasyon reklamları çıkması bunların tıklanma şansını artıracaktır. Bebekleri konu edinen bir blogda bebek maması, bebek karyolası ve beşik reklamları çıkarsa bunların tıklanma oranı yüksek olur. Ayrıca bu reklamlar için reklam verenler de rekabete girer ki sizin kazancınızı artıran bir faktördür. Öyle bir içerik siteniz var ki 15-20 tane firma reklamlarının sizin sitenizde çıkmasını istiyor o zaman sitenizdeki reklamların TBM si yani tık başına fiyatı artar ve az tık olsa bile çok kazanırsınız. Hatta sitenizi bilmeseler bile siteniz belli bir alanda cidden bir numara olmuşsa o alandaki reklamlar sitenizde birbiriyle rekabet etmeye başlar. Bunun için de 3 reklam birimi hakkınızı kullanmanızı tavsiye ederim.

Kimi zaman iki reklam birimi yayınlamak da yeterlidir hatta üçüncüyü de koyarsınız ama pek tıklanmayacak bir yerdedir bu reklam birimi diğer reklamlarınızın kazancını azaltabilir. Bunun için yerleşimlerinizi optimize edin. Kullanıcı davranışlarını analiz ettiğimizde sitenizde hangi alanda yoğunlaşıyorlarsa orada reklam yayınlamak akıllıcadır. Örneğin bir video paylaşım siteniz var burada videonun hemen sağında bir kare reklam alanı ve videonun üzerinde bir yatay reklam alanı olabilir ayrıcı videonun altında da bir reklam birimi olabilir bu şekilde bir yerleşim gerçekten iyi bir tıklama oranına ulaşabilir. Çoğu zaman farklı yerleşimleri deneyip tecrübelerinize göre hareket etmek isteyebilirsiniz.

Haber sitelerinde durum daha farklıdır burada haber içeriğini ayrı olarak anasayfayı ayrı olarak ele almanız lazım iyi tasarlanmış bir haber sitesinde haber içeriğinde ve yan kısımlarda reklamlar iyi tıklama alabilir. Yan kısımlarda dikey 160×600 veya 120×600 reklamları yerleştirebilirsiniz. AdSense reklamların fixed yapılmasına izin vermiyor bu yüzden  banlanabilirsiniz. İçerik ile birlikte bunların da hareket etmesi gerekiyor. Anasayfa üst kısımda yeriniz uygunsa 728×90 reklam birimini yayınlayabilirseniz bu da dikkat çekici olur. Elbette her site için geçerli değil bazı sitelerde yatay uzun reklamlar pek de tıklanmıyor.

Yazımızda elimizden geldiği kadar reklam yerleşimleri ve yerleşim yoluyla kazancınızı optimize etme üzerinde durduk bir sonraki yazımızda AdSense ile hatırı sayılır kazançlar nasıl elde edilir bunun üzerinde duracağız.

Son Yazılar

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz