XRP, 2012 yılında hayata geçen Ripple ağı (RippleNet) üzerinde değer transfer etmeyi sağlayan bir kripto paradır. RippleNet’e üye banka ve finans kuruluşları arasında uluslararası para transferlerini anlık ve düşük maliyetli olarak gerçekleştirmeyi amaçlayan, SWIFT’e alternatif bir ödeme ağıdır.

Madenciliği yapılamayan XRP, konsensüs tabanlı kayıt defterlerinin tamamen bir şirket tarafından yönetildiği bir kripto paradır. Toplamda 100 Milyar üretilen XRP’nin yaklaşık %40’ı piyasa işlem görmekte olup her yıl 1 Milyar adet XRP, Ripple şirketi tarafından yetkilendirilen garantör cüzdanlar tarafından piyasaya sürülmektedir.

XRP Nasıl Çalışır?

XRP’nin üzerinde çalıştığı blokzincirine XRP kayıt defteri adı verilir. Diğer kripto paraların aksine, işlemler Ripple şirketi tarafından yetkilendirilmiş güvenilir sunucular tarafından doğrulanır. Bu merkezi yapı sayesinde transferler yaklaşık 4 saniye içerisinde sadece 1 onay alarak gerçekleşir. Ripple ağı saniyede 1500 işlemi onaylayabilir.

BtcTurk Yatırma/Çekme Alt Limitleri Nedir?

Yatırma: 1 XRP
Çekme: 20 XRP

BtcTurk Çekim Ücreti Nedir?

Ücretsiz

XRP Nasıl Saklanır?

Diğer kripto paralar için çok sayıda cüzdan alternatifi bulunabiliyorken, XRP saklayabileceğiniz cüzdan sayısı sınırlıdır. Açık kaynaklı Toastwallet, XRP saklayabileceğiniz aktif tek masaüstü cüzdanıdır. Uygulamanın mobil cihazlar için uygun sürümleri de bulunmaktadır.

Birden fazla XRP cüzdanı kullanmak istiyorsanız, XRP cüzdanı sahibi olmak için 20 XRP ödemeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Çevrimiçi cüzdan alternatifleri olsa da güvenliğiniz için bir donanım cüzdanı tercih etmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz