Robotlar Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

1. Robot kelimesi Çek dilinde ‘ağır iş’ anlamına gelen robota kelimesinden gelmektedir ve ilk olarak 1921 senesinden R.U.R. (Rossum’un Universal Robotları) adlı oyunda çıktı. Dramın sonunda robotlar ayaklanıyor ve yaratıcılarını öldürüyor. Geriye yalnızca biri kalıyor.

2. İlk robot cinayeti olayı 1981’de gerçekleşti. Bir robot kolu, Japon Kawasaki firmasında çalışan işçiye çarpmıştı.

3. Bir milyondan fazla endüstriyel robot, şu anda kullanım hâlinde. Bunların neredeyse yarısı da Japonya’da.

4. Platon’un bir arkadaşı olan Tarentumlu Arkitas, M.Ö. 5.yüzyılda buhar ya da basınçlı havayla çalışan mekanik bir kuş yaptı.

5. Leonardo da Vinci 1495 senesinde zırhlı bir humanoid planı çizmişti. Mühendis Mark Rosheim da NASA’nın Mars’a gitmesine yardımcı olabilmek için bunun fonksiyonel minyatür bir versiyonunu yapmıştır.

6. Gerçek Mars robotları Spirit ve Opportunity, üç seneden fazla bir süre kızıl gezegende bulundu. Durdurulamayan droidler 90 gün dayanabilecek şekilde yapılmıştı.

7. Amerika’daki 4000 askeri robotta Irak’taki bombaları tespit edebilecek arama parçaları bulunuyor. Usama Bin Ladin’in Afganistan’da saklandığı yer de bu şekilde bulunmaya çalışılmış.

8.PackBot’un üreticisi iRobot, 2 milyondan fazla Roomba robot elektrikli süpürge satmıştır. Hepsinde de çevre-duyarlılığı teknolojisi bulunur.

9. Afganistan’daki Taliban savaşçılarının, Amerikan askeri robotlarını çökertmek ve devre dışı bırakmak için merdiven kullandıkları söyleniyor.

10. Dünyanın ilk humanoid robotu olan Elektro, 1939 senesinde çıktı. Westinghouse’un yarattığı 2 metrelik yürüyen makine, 700’den fazla kelime kapasitesine sahip ve konuşma yapabiliyor.

11. Elektro daha sonra düşük bütçeli bir film olan 1960 yapımı Sex Kittens Go To College adlı filmde yer aldı.

12. R2D2, tüm Yıldız Savaşları (Star Wars) filmlerinde değişmeyen (yaş veya görüntü olarak) tek karakter.

13. R2D2’nun gizli sırrı: Aktör Kenny Baker tarafından oynanan robotu daha sonra bilgisayar efektleriyle halletmeye başladılar.

14. Bristol Robot Laboratuvarı’ndan Chris Melhuish, çürük elma ve ölü sineklerden elektrik üreten bakteri dolu robotlar yarattı. Sonu: Kendi yemeklerini arayan robotlar.

15. Avustralyalı araştırmacılar, E.coli bakterisinin hareketlerini taklit edebilecek bir mikrorobot yaratmaya çalışıyor. Bunun hastalara enjekte edilmesiyle içeriden biyopsi yapılabilecek.

16. Sibernetik profesörü Kevin Warwick, kendine dünyanın ilk siborgu adını vermiş. Sol kolunda bilgisayar çipleri bulunan Warwick, kapıları ve elektrikli tekerlekli sandalyeyi uzaktan kontrol edebiliyor.

17. Japonya NEC Sistem Teknolojileri ve Mie Üniversitesi tarafından yapılan Winebot, farklı şarapların, peynirlerin ve ordörvlerin tanımlanmasını yapabiliyor. Elbette belli bir ölçüye kadar. Yakın zamanlarda bir muhabirin elini İtalyan jambonuyla karıştırdı.

18. MIT’in medya laboratuvarı robotları kişiselleştirmeye çalışıyor. Bu çalışmalar dâhilinde yapılan RoCo kafa ve boyun şeklinde monitörü olan bir robot ve Leonardo da duygusal ipuçlarına cevap verebilen Furby tarzı bir robot. Tabii Furby’nin daha gelişmiş bir hâli.

19. Robot uzmanı Henrik Christensen, dört sene içerisinde insanların robotlarla cinsel ilişkiye girebileceğini tahmin ediyor.

20. Carnegie Mellon Robot Enstitüsü kurucusu Hans Moravec, 2040 senesine kadar kendi ırkları adı altında robotların yükseleceğini tahmin ediyor. Her türlü işi yapmak için yerimize geçebilecek durumda olan robotların toplumu bizsiz idare edebileceğini de ekliyor. Bunu öyle rahat bir biçimde söylüyor ki…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Takipte Kalın

1BeğenenlerBeğen
15TakipçilerTakip Et
3TakipçilerTakip Et

Son Yazılar