SEO Nedir? Site İçi SEO Optimizasyonu

seo

Sitemizi ve site içeriğimizi arama motoru dostu yapıya getirme işi genel olarak site içi SEO diğer siteler ve internet alemi nezdindeki popülerlik ise site dışı SEO olarak adlandırılabilir. SEO‘nun tanımı ise arama motoru optimizasyonu ifadesinin ingilizce tercümesinin baş harflerinin kısaltmasıdır ( Search Engine Optimization) .

Günümüzde çok eğlenceli bir biçimde arama motoru dendiğinde Google akılda yer etttiğinden sadece aklımıza Google yerleşmiştir. Aklımız bu konuda haksız da değil en popüler, en çok bilinen Google dır. Fakat yine de Yandex, Bing, Altavista gibi arama motorları da var pazarın çok büyük kısmı Google elinde bile olsa diğerleri bu işin peşini bırakmış değiller. Hele son zamanlarda Türkiyede ciddi reklam yatırımları yapan Yandex oldukça iddialı bir arama motoru konumunda. Kimbilir bir zamanların web browser tahtında oturan internet explorerın yerini şimdilerde açık ara Chrome un alması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Seo nedir ne değildir? Seo nasıl yapılır? Site içi seo nedir? e ticaret seo nasıl olur?

Yine de Google uzun bir süre daha bu koltukta oturacağa benziyor. Bu nedenle arama motoru optimizasyonlarımızı Google için yapmamızda fayda var. Google için sitenin domain yaşından, içeriklerin orjinalliğine, ziyaretçilerin sitedeki davranışlarından site başlıkları ile içeriklerin uyumuna kadar aklınıza hayalinize gelmeyecek kriterler sadece ve sadece bir tek hedefe yöneliktir. İnsanlar internette aradıklarına ulaşabilsin, bu da yetmez en hızlı şekilde ulaşabilsin.. Google bunu hedeflemektedir. Doğru bilgiye ulaşmanın önünde engel olabilecek herşey Google a göre terstir. O halde daha yolun başında sitemizi bu kriterlere göre kurmamız ve içeriklerimizi buna göre oluşturmamızda elbette büyük faydalar var.

Genel olarak sitelerimizi sınıflandırırsak;

1) Bilgi verici siteler ve Bloglar

2) Haber Portalları

3) Video İçerikli Siteler

4) E-Ticaret Siteleri

5) Resim Galerileri

6) Dosya Paylaşım Siteleri

7) Özel Proje Scriptler

8) Oyun Siteleri

9) Kurumsal Siteler

Mutlaka unuttuklarım vardır sadece her site çeşidi için uygulanması gereken SEO tekniklerinin farklı olabileceğinden bahsedeceğim. Bu bölümde öncelikle site içi optimizasyondan bahsedeceğiz.

Öncelikle sitenizin türü ve içeriği ne olursa olsun standart SEO beklentileri bulunmaktadır. Site sayfalarınızın çok hızlı açılması size önemli bir artı puan kazandıracaktır. Bunun için de sunucunuzun veya hostinginizin özelliklerinin maksimum performans sağlaması , sunucu tepki süresinin çok çok düşük olması (milisaniye mertebesinde olması ideal) beklenir.

Çoğumuz WordPress kullanıyoruz PHP tabanlı sistemlerin sayısız güzelliği yanında sunucu kaynaklarını aşırı tüketmesi ve ziyaretçi sayınız arttığında başınızı ağrıtan suspendlenme problemleri vardır bunların önüne geçmek için çeşitli CACHE yani bellekleme sistemleri bulunuyor burada konumuz olmadığından o noktaya değinmeyeceğim sadece ne yapın edin sitenizin hızlı açılması için elinizden geleni yapın. Sonuç olarak sayfa açılış hızı gerçekten önemli bir etkiye sahiptir.

Bir diğer nokta da sitenizin başlık ve açıklama ( title , description ) kısımlarının site içeriğinizle uyumlu olması hususudur. Buna ne alakası var diyebilirsiniz. Örneğin armut hakkında bilgi almak için armuthakkinda.com sitesine gittiğinizde armut yetiştiriciliği, aşılama, fide dikimi hasat vb konularla karşılaşmayı umuyorsunuz ama karşınıza elma çıkıyor bu durumda kızar ve siteden hemen ayrılırsınız. Google algoritmaları inanılmaz bir yapay zeka ile tasarlanmıştır ziyaretçilerin bu davranışı elbette içeriğin site adıyla alakasız olduğunu doğrulamaktadır kaldı ki içeriğinizle başlık ve açıklamalarınızı zaten Google Bot okuyabilmektedir.

Siteniz hangi türden olursa olsun olabildiği ölçüde özgünlük olması çok önemlidir. Google bir kaç yıl içerisinde geliştirdiği süper algoritmalar sayesinde kopya içerikleri ve orjinal içerikleri çok hızlı bir şekilde ayıklayıp size hak ettiğiniz yeri vermektedir. Yine de sıkı bir site dışı SEO çalışması ile malesef kopya içerik büyük oranda telafi edilebiliyor bunun nedeni site dışı SEO çalışmalarının site içine göre daha etkili olmasıdır. Ben bunun zamanla değişebileceğini düşünüyorum çünkü her güncelleme ile orjinal içerik ön plana çıkıyor. Şimdi sormamız gereken soru şu: kopya içerikle bir yerlere gelir miyim? Gelebilirsin.. teorik değil pratik olarak da mümkün ve başaranlar var hatta eskiden kopya ve özgün içerik arasında pek fark yoktu. Son güncellemelerle birçok site çöplük muamelesine tabi tutulmuştur. Fakat baktığınızda web uzun soluklu bir dünya dolayısıyla saman alevi gibi parlayıp yok olan bir çok projedense gerçekten kaliteli ve sağlam bir yerde olmak için daha önemlisi insanlara faydalı olmak için orjinal içerik önemli bir faktör.

Bir diğer faktör site içerisindeki dolaşımdır. Menü ve navigasyon kullanıcı deneyimi açısından son derece önemlidir. İster eticaret sitesi olsun ister blog sitesi olsun her kullanıcı istediğini en hızlı şekilde bulmak ister bunu sağladığımızda kullanıcının sitemizde bulunma süresi artar ve memnun kaldığında tekrar sitemize dönecektir. İçerisinde menüler ve bağlantılar olmayan sitelerde kullanıcıyı kaçırmak çok zor değildir.

Yazılarımızda , makale ve sayfalarımızda gereksiz özensiz ve imla kurallarına uygun olmayan ifadelere yer vermek kullanıcıları memnun etmeyeceğinden SEO açısından da problem oluşturabilir özenli , temiz olsun az olsun.  Sitenizde site içi bağlantılar da önemli seo kriterleri arasındadır. Önemli kelimeleri bold ve italik yapabilir bu kelimelerden kendi sitenize veya yazılarınıza link verebilirsiniz bu da arama motoru dostu bir yaklaşımdır. Kullanıcı tam sayfadan çıkacakken şu yazı da ilginizi çekebilir şeklinde bir widget çok faydalı olur. Ne yapıp edip ziyaretçilerimizi memnun etmeye bakacağız.

Görünüm veya tema konusu da oldukça önemli.. Herşeyden önce sitenin amacına göre tasarım ve görünümü de uygun olmalıdır. Genel içerik ve Blog sitelerimizde içeriğin önemini ön plana çıkarabilmek adına sade temalar daha güzel olabilir. Çünkü bu tür sitelerde ziyaretçiler için önemli olan gerçekten bilgidir. Diğer taraftan AdSense gibi platformların reklamlarının dikkat çekebilmesi de site tasarımının sade olmasına bağlı.

E-Ticaret siteleri için tasarım ve kullanım kolaylığı birlikte ön plana çıkıyor bir yandan kullanıcılara güven veren kurumsal bir görünüm öne çıkmalı diğer yandan satın alma işlemleri basitleştirilmeli bu şekilde memnun kalan ziyaretçi sitenizden memnun kalacaktır bunun dışında eticaret sitelerinin büyük oranında esas problem içeriklerin birbirinin kopyası olmaktan öteye geçememesidir. Bu kaçınılmaz sorunsalın önüne geçebilmek için SEO uzmanları mümkün olduğu kadar farklı ürün başlıkları ve özgün ürün açıklamaları girilmesini tavsiye ediyorlar. Onbinlerce ürün çeşidinin anlık fiyat ve stok bilgilerinin XML ile tedarikçiden çekildiği sistemler için neredeyse imkansız olan bu sorun için yazılımcılarla ve ürün içerik editörleriyle birlikte çalışmaktan başka çare yok gibi görünüyor.

Benzer durum haber siteleri için de geçerlidir. Aynı gündemi aynı ajanslardan alan haber siteleri arasında haberleri ajanstan alır almaz yayınlama konusunda bir hız yarışı vardır çoğu zaman önce haberi giren sitenin haberi daha sonra haber giren sitenin altında kalmaktadır belli ki burada site dışı seo ve popülerlik algısı ön plana çıkıyor. Google ziyaretçilere en çok ziyaret ettikleri siteleri ilk sıralarda veriyor bunun anlamı şudur siz en çok bunu istiyorsunuz o yüzden size bunu veriyorum. Zaten sistemin mantığı da bu. Esasen SEO ya ihtiyacı bile olmayan haber siteleri liste başıdır burada yazılı ve görsel medya reklamlarının önemi ortaya çıkıyor.

Oyun siteleri de kaçınılmaz olarak kopya içeriklerle dolu birkaç oyun sitesinden botla çekilen oyunların yayınlandığı bu sitelerde her oyunu manuel olarak girmek farklı başlık ve uzun açıklamalarla oyunları yayınlamak site içi seo açısından yapılabilecek önemli işlerden. Diğer nokta da sitenin görünümü oyun sitesine uygun renkli ve kıpır kıpır olmalı. Dikkat çekici olmayan bir oyun sitesi ziyaretçilerin hemen çıkışına sebep olacaktır.

Genellikle youtube ve vimeo dan embed yoluyla veya botlarla video çekerek video siteleri hazırlamak yerine özgün videolar hazırlamak veya hazırlatmak , kendi playerınızı ve scriptinizi yaptırmanız size orta ve uzun vadede daha iyi para kazandırabilir. Artık youtube videoları da arama sonuçlarında yer aldığından buradan çektiğiniz açıklamasız ve başlıkları farklı bile olsa videolarınız alt sıralara düşecektir. Daha kötüsü siteniz bir iframe çöplüğüne dönecek içerik / kod oranı açısından da notu oldukça kötü olacaktır.  Video portalları ve orjinal projeler için biraz yatırım yapmanızda fayda olduğu açık.

Güncellik de SEO kalitesi ve site içi optimizasyon kapsamında oldukça önemli noktalardan biridir. Kurumsal firma sitelerinin en büyük sorunu da güncelleme yapılmıyor oluşudur. Gerçi bu durum pek çok eticaret sitesi için de geçerli olan bir durum. Kurumsal sitelerde standart olan sayfalar vardır Hakkımızda , Referanslar , İletişim , SSS vb  genelde statik html yapıda olan bu tür sitelerin yeni Türk Ticaret Kanununa uygun websitesi yapısına geçerken sitelerinde blog özelliği talep etmelerinde fayda var. Blog bölümünde şirketleri ve hizmetleri hakkında yazacakları yazıların anasayfadan linklenmesi sonucu özgün ve güncel dinamik bir site yapısına sahip olacaklar böylece rakiplerine göre seo açısından da avantajlı hale geleceklerdir.

Bu uzun makalemizde çeşitli site türleri için temel site içi seo kriterlerinden bahsetmeye çalıştık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Takipte Kalın

1BeğenenlerBeğen
15TakipçilerTakip Et
3TakipçilerTakip Et

Son Yazılar