SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

seo uyumlu makale

Öncelikle SEO uyumlu makalenin ne olduğu üzerine konuşalım. Google botları tarafından en sevilen, sıralamaya olumlu anlamda katkı sağlayacak makale türüne SEO uyumlu makale denir. Bu makalenin olmazsa olmazı öncelikle %100 özgün olmasıdır. Yani makalenin tamamının hiçbir kaynakta ya da başka internet sitesinde benzerlik taşımaması, cümle değil kelime grubunun dahi aynı olmamasına özen gösterilmesidir.

Makalenin özgünlük testi için ücretli ve ücretsiz farklı tarama araçları bulunur. Bu araçlardan geçirilmeden makaleyi yayınlamamak en doğru yöntem olacaktır.

Makalenin Okunabilirliği, İmla ve Noktalaması

Makalenin tamamında hiçbir imla hatasının olmaması çok önemlidir. O yüzden yazıldıktan sonra mutlaka bir imla denetiminden geçirilmesi gerekir. İmla ve noktalamaya yönelik hatalar giderildikten sonra sitede yayına alınmalıdır.

Makaleniz bold, italik ve altı çizili gibi yapılarla zengin bir görünüme sahip olmalıdır. Ayrıca farklı madde imleri kullanarak da yazıyı daha okunaklı bir hale getirebilirsiniz.

Makalenin okunabilirliği, akıcı bir üsluba sahip olması, sitenizi ziyarete gelen insanların hemen çıkma oranını ciddi şekilde düşürecektir. Hemen çıkma oranı ne kadar düşük olursa, yani sitenizi ziyarete gelen insanlar sitenizde ne kadar çok vakit geçirirlerse Google sitenizi o kadar sevecektir. O yüzden makalenin okunabilir düzeyde olması, okuyan kişiyi sıkmaması, akıcı bir üsluba sahip olması son derece önemlidir.

Makalenin okunabilirliği tabii ki sadece üslup ile ilgili değildir. Aynı zamanda makalenin okuyucuya bir şeyler katacağı, okuyucunun aklındaki sorulara yanıtlar bulacağı hatta sizin yazdığınız bu yazının linkini bir arkadaşı da okusun ve bilgilensin diye paylaşmasına neden olacağı yapıda olmalıdır.

Dolayısıyla bilgi yönünden zengin ve kullanıcının aradığı sorulara yanıt verecek nitelikte olması büyük önem arz eder. Bu konuda 5N1K yöntemi ile çalışmak soruların ekseriyetinin yanıtlanmasına neden olacaktır.

Doğru Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelimenin doğru hedef kitleye hitap ediyor olması çok önemlidir. Anahtar kelime seçimi sektörde doğrudan çalışmakta olan kişiler tarafından belirlenirse, daha sonra bu anahtar kelimelerin aranma hacimleri araştırmalı ve doğru anahtar kelime seçimleri yapılarak makalenin yazılması gerekir. Long tail keywords yani kuyruklu anahtar kelimeler seçilmesi, arama motorlarında daha olumlu katkı sağlayabilir. Çünkü uzun anahtar kelime seçimi, ilgili alandaki rekabetinde en az olduğu anahtar kelime seçimini ifade edecektir.

Örneğin; İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki bir su tesisatı firması için yazılan makalede, doğrudan “su tesisatçısı” anahtar kelimesi üzerine çalışmak, SEO noktasında çok iyi bir yere taşıyamayabilir. Çünkü rekabetin en yoğun olduğu anahtar kelime seçilmiş demektir.

Bu anahtar kelime ile Türkiye’deki bütün su tesisatçısı olan firmalarla rekabet edilmiş demektir. Ancak “Bakırköy su tesisatı” şeklinde bir anahtar kelime seçilirse, sadece kendi ilçesindeki su tesisatçıları rakip olacağı için, bu anahtar kelime üzerine yazılan makale, SEO noktasında daha hızlı sonuçlar verebilir. Bu yüzden anahtar kelimenin doğru belirlenmesi çok önemlidir.

Anahtar kelimelerin hem sektörde önemli kelimeler olması hem de size doğrudan katkısı olacak yönde olması önemlidir. Aranma hacimleri kontrol edilerek anahtar kelime ağının örülmesi çok önemlidir.

Bu konuda size en güçlü olan rakip sitenin analiz edilmesi büyük önem arz eder. Rakip analizi çoğu zaman size doğru bir SEO stratejisi oluşturmaya neden olacaktır.

Anahtar Kelime Sıklığı Ne Düzeyde Olmalıdır?

Bu konuda kesin bir yargı olmamakla birlikte, anahtar kelimenin fazla kullanılmasının spam’e neden olduğu konusu tüm webmasterların hemfikir olduğu bir konudur. Gereksiz anahtar kelime ya da anahtar kelimenin türevi olan kelimelerin kullanılması, siteye olumlu değil olumsuz bir etki oluşturur. Bu yüzden anahtar kelimenin makale içerisinde kaç kez geçtiğine çok dikkat etmek gerekir.

Genel kabul görmüş olan anahtar kelime sıklığı %2-%3 şeklindedir. Yani 300 kelimelik bir makalede anahtar kelime 6 kez geçse yeterli olacaktır. 

Makalede Alt Başlık Kullanılmalı mıdır?

Makaledeki başlık etiketleri SEO noktasında çok büyük önem arz eder. Alt başlık seçimlerinin doğru şekilde yapılması, makalenin okunabilirliği için oldukça önemlidir. O yüzden özellikle de ana başlığın ilgi çekici olması, sadece başlığı gören birinin tıklayarak okumasına neden olacak yapıda olması çok önemlidir.

Başlıkların anahtar kelimeyi içinde geçirecek şekilde olması önemlidir. Mümkün olduğu düzeyde başlığın içinde ya doğrudan anahtar kelime ya da anahtar kelimenin türevi olabilecek kelimeler olmalıdır.

Makalenin ana başlığı H1 etiketi ile yapılmalı, alt başlıklar ise H2, H3, H4 şeklinde devam etmelidir. Ancak burada çoğu webmasterın yaptığı bir hataya değinmek isterim.

Alt başlıkları her zaman bu sıralamaya göre yaparlar ki bu çok yanlıştır. Yani ilk başlık H1, sonraki başlık H2, sonraki başlık H3 vs. şeklinde yapılmamalıdır. Burada esas olan şey, bunların hiyerarşik sıra ifade ettiğidir. Ne anlatmak istediğimi bir örnekle açıklamak gerekirse durum şu şekildedir. Örneğin; Akciğer Kanseri ile ilgili bir makale yazdığımızı düşünelim. Başlıklar şu şekilde olmalıdır:

H1: Akciğer Kanseri
(Burası makalemizin ana başlığıdır.)

H2: Akciğer Kanserinin Belirtileri
(Burası makalemizin ana başlıktan sonra hiyerarşik yapıda gelen ikinci başlığıdır.)
H3: Sürekli Hale Gelen Öksürük
H3: Ses Kısılması
H3: İştah Kaybı
H3: Ani ve Hızlı Şekilde Kilo Kaybedilesi
(Dikkat ettiyseniz her başlık için ayrı bir H değeri atamayıp her birini H3 etiketi ile adlandırdık. Örneğin; sürekli gelen öksürük başlığı altında bir metin olacaksa, sonra Ses Kısılması için ayrı bir başlık açılacaksa bu başlık H4 değil yine H3 olmalıdır. Çünkü biz şu anda “Akciğer Kanserinin Belirtileri” şeklinde verdiğimiz H2 başlığının altındaki başlıkları oluşturuyoruz. Dolayısıyla bu başlıkların her biri H3 etiketi ile atılmalıdır. Çünkü aynı hiyerarşik yapıdaki başlıklara devam ediyoruz.

H2: Akciğer Kanserinin Türleri
(Burada yeniden H2 başlığı oluşturduk. Çünkü bir önceki başlıkta akciğer kanserinin belirtilerinden bahsetmiştik. Şimdi ise türlerinden bahsedeceğiz. Dolayısıyla bir önceki H2 başlığımız ile aynı hiyerarşik yapıda bir detaydan bahsediyoruz. O yüzden akciğer kanserinin türlerinden bahsedeceğimiz bu başlık H2 etiketi almalıdır.)
H3: Küçük Hücreli Akciğer Kanseri
H3: Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri
(Akciğer kanserinin türlerinden bahsettiğimiz bu başlıklar, H3 olarak yapılmalıdır. Çünkü türlerini tek tek anlatmaya başlıyoruz.)

H2: Akciğer Kanseri Tedavisi
(Yeniden H2 hiyerarşisinde bir başlık açtığımız için H2 olarak belirliyoruz. Bunun altında tek tek tedavi yöntemlerini açarken de H3 yapacağız, çünkü şu an bu başlığın altındaki başlıkları oluşturuyoruz.)
H3: Cerrahi Tedavi
H3: Radyoterapi
H3: Kemoterapi
H3: İmmünoterapi

Başlıkların bu örnekte de verdiğimiz tarzda doğru hiyerarşik yapıyla oluşturulması gerekir. Direkt olarak ilk başlık H1, ikincisi H2, üçüncüsü H3, sonraki H4 vs. şeklinde yapılmamalıdır. Bu doğru bir başlık etiketi değildir. Başlık etiketleri, hiyerarşik yapıyı ifade eder. Dolayısıyla bu hiyerarşik yapıya göre etiketleme yapmak gerekir.

Makalenin Kelime Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

Bu konu da yine ihtilaflı olmakla birlikte, webmasterların hemfikir olduğu görüşler vardır. Ben direkt olarak genel kabul görmüş olan detaylardan bahsedeyim…

Yazdığınız içeriğin ne amaçla yazıldığı büyük önem arz eder. Eğer bir e-ticaret siteniz varsa, bu sitenin blog kısmında ayrı içerikler, ürün açıklamalarında ayrı içerikler, kategori açıklamalarında ayrı içerikler, marka sayfanızda ayrı içerikler bulunacaktır. Bunların her biri için tahmini rakamlar vermek gerekirse:

  • Kategori sayfalarınız için en az 300 – 350 kelimelik içerik olmalı. Üst sınırı da 2.000 kelimeye kadar çıkabilir. Ancak uzun olmasındansa, en faydalı kaç kelime olması gerekiyorsa o kadar olmalıdır.
  • Ürün sayfalarınız için en az 150 kelimelik içerik olmalı. Bunda üst sınırı biraz daha düşük tutabiliriz, çünkü ürün açıklamalarının uzun olması ziyaretçilerin gözünü yorabilir. Google botları tarafından da gereksiz içerik olarak algılanabilir.
  • Blog kısmındaki makaleleriniz en az 300 kelime olmalıdır. Bu kısımda yine üst sınır 2.000 kelimeye kadar çıkabilir. Yazdırdığınız içeriğin en zengin ve bilgi yönünden doyurucu olan kelime sayısı kaçsa, orada durulması iyi olacaktır. Sadece kelime doldurmaya yönelik yazılıyorsa, bunun da faydasından çok zararı olacaktır. En ideal kaç kelime olacağı, yazılan içeriğe göre farklılık gösterebilir.
  • Marka sayfalarınızın makalesi en az 200 kelime olmalıdır.

Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Takipte Kalın

1BeğenenlerBeğen
15TakipçilerTakip Et
3TakipçilerTakip Et

Son Yazılar